Novinky

Tipy na praktické vánoční dárky (nejen) pro ženy

Vánoce jsou kouzelné, shánění dárků však dokáže přidělat pár šedivých vlasů navíc. My tě v tom ale nenecháme! Tady jsou naše tipy na praktické vánoční dárky hlavně pro ženy, určitě mezi nimi ale ulovíš i něco pro muže. Navíc tě budou stát jen pár stovek, maximálně tisícovku. Jen čti dál a uvidíš! 

Dárky pro eko úklid

Udělají radost nejen eko nadšencům, ale i těm, kdo s úklidem válčí a přáli by si, ať je mnohem jednodušší. Úklidové sady totiž mají hned několik super vlastností:

 • Obsahují pouze základní přírodní ingredience (např. bílý ocet, jedlou sodu), které jsou v přírodě plně odbouratelné. Z těch si pak mícháš vlastní úklidové prostředky.
 • Úklid je s nimi mnohem snazší a rychlejší, protože mají větší čisticí sílu než kdejaký prostředek z drogérie.
 • V každé sadě je i praktický rozprašovač, do kterého si čistič namícháš.
 • Sadu ti dodáme v krásné krabici, a tak dárek zabalíš raz dva.

Úklid je s nimi zábavnější, rychlejší a účinnější. Nedaruješ tak jen pomocníky na úklid, ale hlavně čas, který se díky nim ušetří. No není to super?

Jako dárek se nejvíce hodí tyto tři sady:

Fakt, že jsou do domácnosti, ale vůbec neznamená, že potěší jen ženy.

  • Voskované ubrousky – pro každého, kdo si rád nosí vlastní svačinu nebo ji chystá dětem do školy. Taky ale poslouží na zabalení zbytků v kuchyni, aby neputovaly hned do koše. Voskované ubrousky jsou čistě přírodní, ekologické a testované pro styk s potravinami. Perfektně nahradí papírové ubrousky a plastové pytlíky.
  • Vlněné koule do sušičky – prádlo je díky nim krásně načechrané, hebké a hlavně už většinu kousků není potřeba žehlit! Jestli máš mezi blízkými odpůrce žehlení, za tento dárek ti bude líbat ruce.:-) Koule můžeš pořídit v balíčku s esenciálním olejem, a prádlo tak i krásně provoní. Kromě růžové verze máme i luxusní černou limitovanou edici.
  • Organizéry do lednice – pro každou rodinu nebo foodie nadšence, kterým lednice často praská ve švech. Díky organizérům si ji krásně uspořádají a všechno najdou mrknutím oka. Už žádné zapomenuté dobroty odsouzené v rohu ke zkažení. 

Vlastnoručně vyrobené jedlé dárky

Co je hezčího, než vlastnoručně vyrobený dárek od srdce? Ještě když jde o oblíbenou dobrotu, po které by se mohli utlouct.

Vánoční dárek si ale zaslouží sváteční balení, viď? Tak na něj pojď pořídit hezkou sklenici nebo skleněnou lahev. Buď s nápisem, který rovnou prozradí, co je uvnitř, nebo univerzálním „homemade“ či „dobrou chuť“. Omrkni všechny naše sklenice a lahve – rozhodně si vybereš, ať už vymyslíš cokoliv.

9 tipů na jedlé dárky

Jestli tápeš, co jedlého darovat, tady jsou naše oblíbené tipy:

 1. vaječňák
 2. baileys
 3. domácí ovocný sirup
 4. pečený čaj
 5. marmeláda
 6. utopenci
 7. fermentovaná zelenina
 8. nakládaný sýr
 9. nakládaná sušená rajčata 

Pečující vánoční dárky

Každý si zasloužíme pravidelně se rozmazlovat. U kosmetických dárků ale často váháme, ať nešlápneme vedle. To se ti s těmito dvěma dárky určitě nestane.

 • Mandlový olej a masážní lufa – natřít se večer mandlovým olejem a dopřát si příjemnou masáž s přírodní lufou. No není to relaxační sen?:-) Společně pokožku krásně rozzáří, zregenerují a navíc pomůžou vyhladit od celulitidy a strií.
 • Esenciální oleje – do difuzéru, aroma lampy nebo na polštář. Krásně provoní domov, zklidní mysl, nebo ji naopak příjemně nabudí. Vyber ze čtyř oblíbených vůní – levandule, skořice, pomeranč a citron.  

Pozor, nenech se zlákat levnými variantami olejů s označením jako „vonný olej“ nebo „vonná esence“. Nejsou čistě přírodní a nesmí přijít do kontaktu s kůží.

 

Když už nevíš, co darovat…

Zachrání tě dárkový poukaz! Jestli víš, že by tvým blízkým udělaly radost eko vychytávky nebo pomocníci do domácnosti, u nás v Úklidu pro klid jsi správně. Dárkový poukaz v hodnotě 300 až 1500 Kč ti pošleme už vytištěný, nebo můžeš pořídit elektronickou verzi.

Všechny naše vánoční tipy najdeš pohromadě v kategorii Tipy na dárky. Tak ti přejeme, ať máš brzo nakoupeno a užiješ si kouzelnou vánoční pohodu naplno!

 

Jak na vánoční úklid v klidu – kompletní plán

Správný systém je základem úspěšného, a hlavně klidného úklidu. To určitě víš. Všechny návody ti ale tak akorát říkají, že si máš vytvořit plán. Super, díky, ale jak? Já jsem tu práci udělala za tebe. Tady je můj vlastní osvědčený plán vánočního úklidu s konkrétními a logicky seřazenými úkoly. Vytvořila jsem ho tak, abys úklidem strávila co nejméně času a do Vánoc měla s přehledem hotovo. Pak už budeš jen uzobávat linecké, sledovat pohádky a užívat si tu pravou vánoční pohodu!

Jak vánoční úklid NEdělat

Věř mi, vyzkoušela jsem snad všechno. Bývala jsem chaotický bordelář a nedokázala doma udržet pořádek. Ne, že bych neměla ráda čisto, ale chyběl mi systém. Moc dobře tak už vím, co funguje a co ne.

Tyto časté rady se mi opravdu neosvědčily:

 • Postupovat od nejnáročnějších aktivit   k těm méně náročným – úklid by se měl přizpůsobit tobě, ne ty jemu. Přece nebudeš čekat na víkend, abys mohla začít umýváním oken, když máš dneska půl hodinky volna a můžeš ji hned využít.
 • Uklízet jednu místnost po druhé – skákáním z jednoho úkolu na druhý ztrácíš čas. Když už máš v ruce smeták nebo hadr, vypucuj s nimi, co je potřeba.
 • Dělat všechno najednou – úklidové nálety, kterým obětuješ celý víkend? Ne, díky. Akorát budeš vyšťavená a nejspíš to všechno ani nestihneš.
 • Postupovat odshora dolů – o tom už jsem slyšela několikrát, ale žádnou logiku jsem v tom opravdu nenašla.

Jaký systém úklidu se mi teda osvědčil?

Mojí zbraní jsou to-do listy a pár minut úklidu každý den. Tyhle moje to-do listy ale nejsou jen tak. Mají úkoly rozkouskované na ty nejmenší částečky. I když mám pak jen pět minut, dokážu je využít a něco si odškrtnout. Zjistila jsem totiž, že nejhorší je ta paralýza, kdy máš jen krátkou chvilku, ale nevíš, kde začít. A tak neuděláš nic.

Někdy se mi do úklidu zase vůbec nechce a úkol jako uklidit koupelnu mi připadá srovnatelný se zdoláním Everestu. Když si ale z to-do listu můžu odškrtnout vyleštění baterií, které mi zabere všeho všudy pět minut, z gauče se mi hned zvedá líp.

Úklidové nálety tak už nedělám. Místo toho uklízím něco málo každý den. Bolí to o poznání míň a doma je průběžně čisto. Tak to pojď zkusit taky!

Kdy s vánočním úklidem začít

Už jsem ti prozradila, že uklízím průběžně pár minut každý den. A stejně na to půjdeme i s vánočním úklidem. Proto s ním doporučuju začít v půlce listopadu. Budeš tak mít s přehledem hotovo už týden před Vánocemi.

Jestli jsi sem dorazila až v prosinci, žádnou paniku. Zvládneš to i tak. Jen si na úklid každý den vyhradíš o něco delší čas a ještě více zapřáhneš rodinu. Přece to nebudeš dělat všechno sama! Deleguj, co jen to jde.

Kompletní plán vánočního úklidu

Dost vykecávání, jdeme na to! To-do list pro vánoční úklid má celkem 35 úkolů.

Poskládala jsem je tak, abys nemusela uklízet nic dvakrát. Na začátku si vezmeme do parády ty části domácnosti, které vydrží čisté až do Vánoc, a s blížícím se Štědrým dnem se vrhneme na všechny kouty, které se rychleji zašpiní. Když začneš v půlce listopadu a uděláš jeden úkol každý den, týden před Vánoci budeš mít hotovo. Během něj už uděláš jen běžný úklid jako vytření podlah – zkrátka to, co děláš průběžně každý týden.

To-do list mám pro tebe připravený ke stažení, ať si ho můžeš rovnou vytisknout a dát někam na oči. Začínáme efektivně od první minuty.:-)

Co si na úklid připravit?

Když máš ty správné čisticí pomocníky, úklid jde hned snadněji a taky rychleji. Celou práci ti ohromně usnadní. Já jsem si oblíbila úklid se základními ekologickými ingrediencemi a už několik stovek tisíc z vás to na Instagramu naučila taky. Je to jednoduché, super efektivní a návykové. A ještě na tom ušetříš.

Na úklid celé domácnosti potřebuješ jen čtyři ingredience:

Aby ti to doma krásně vonělo, můžeš ještě přihodit esenciální olej.

Všechny ingredience pořídíš taky ve výhodné sadě pro eko úklid, ke které dostaneš i praktickou brožuru plnou receptů a návodů, jak s eko ingrediencemi jednoduše uklízet.

13. listopadu 2023 začínáme vánoční úklidovou výzvu na mém Instagramu. Každý den společně splníme jeden úkol to-do listu a já ti ukážu, jak na to s ekologickými úklidovými pomocníky.

Jdeš do toho se mnou? Stáhni si to do list, pořiď sadu pro eko úklid a sleduj můj Instagram. Pojď si letošní Vánoce užít opravdu v klidu – péct cukroví beze spěchu a večery trávit s rodinou u pohádky.:-)

Jak vyčistit matraci od roztočů a všech fleků

Mají už tvoje matrace něco za sebou a potřebovaly by vyčistit a osvěžit? Nebo se stala nehoda a potřebuješ vyčistit flek? Mám pro tebe návod, jak vyčistit matraci od roztočů, potu nebo moči jedlou sodou a jak si poradit se žlutými skvrnami, fleky od krve a dalších nehod.

Matraci je potřeba čistit pravidelně

Věděla si, že pravidelné čištění matrace ti pomůže k lepšímu spánku? A to hned z několika důvodů:

 • Za jednu noc vyprodukujeme až litr potu, který pomáhá množení bakterií.
 • Na naší odumřelé kůži si pochutnávají roztoči a ti nám způsobují dýchací potíže a bolesti hlavy. Můžou dokonce přispět k rozvoji astmatu a zhoršení atopického ekzému.
 • Neudržovaná matrace dříve nebo později začne nevábně vonět a to nám na klidném spánku určitě nepřidá.
 • Pravidelně opečovávaná matrace déle vydrží.
 • Ten pocit z čisté voňavé postele je zkrátka neskutečně příjemný.:-)

Ideálně matrace čisti jednou za dva týdny. Naštěstí to není vůbec nic složitého a zvládneš to jen s jedlou sodou a esenciálním olejem. Ten ale ani není nutný.

 

Jak vyčistit matraci od roztočů a potu s jedlou sodou

Jedlá soda je pro čištění matrace ideálním ekologickým pomocníkem. Nasává vlhkost, pohlcuje pachy a ničí bakterie. Sama o sobě roztoče neodstraní, když ale dodržíš celý postup a budeš ho pravidelně opakovat, zůstane jich v posteli úplné minimum. Jdeme na to!

 1. Jestli mají matrace odnímatelné potahy, tak je sundej. Návod na to, jak vyprat potah od matrace, najdeš na štítku – u každého výrobce to může být jinak. Pamatuj ale na to, že pro zahubení roztočů a bakterií je při praní potřeba teplota alespoň 60 °C.
 2. Matrace vysaj výkonným vysavačem. Zbavíš je tak prachu a nečistot na povrchu.
 3. V ložnici otevři všechna okna a nech pořádně proudit vzduch. Roztoči mají rádi vlhké a teplé prostředí, tak jim potřebujeme znepříjemnit život. Jestli máš zahradu, ještě lepší možností je vytáhnout matrace ven na sluníčko nebo do mrazu.
 4. Připrav si větší množství jedlé sody a dej do ní pár kapek esenciálního oleje, ideálně takového, který má dezinfekční účinky – například levandule, citron nebo tea tree. Sodu rozpraš po celé matraci a rukama zapracuj do jejího povrchu. Opravdu s ní nešetři.
 5. Nech sodu alespoň půl hodiny působit, klidně ale i několik hodin. Pak celou matraci znovu vysaj.
 6. Stejný postup zopakuj i na druhé straně matrace. Obzvlášť jestli ji pravidelně otáčíš.

Podívej se na video návod na mém Instagramu.

Rovnou vyper i všechno povlečení a dvakrát do roka taky polštáře a přikrývky. I na nich se drží bakterie a roztoči, kteří by se v matraci zase rychle zabydleli.


Jak vyčistit fleky na matraci

Samotná jedlá soda fleky neodstraní. Na ty budeš potřebovat ještě větší čisticí sílu. Podíváme se na to, jak odstranit všechny možné typy fleků, které se na matraci můžou objevit.

Žluté skvrny na matraci

Žluté skvrny, které tvoří ošklivé mapy, bývají výsledkem propocených nocí. Zbavíš se jich snadno pomocí 3% peroxidu vodíku, jedlé sody a prostředku na mytí nádobí. Peroxid matraci taky perfektně vydezinfikuje, aniž by zatěžoval přírodu. Je totiž biologicky odbouratelný.

Postupuj takhle:

 1. Smíchej 200–300 ml peroxidu vodíku, lžičku jedlé sody a lžičku prostředku na mytí nádobí. Ideálně je dej do lahve s rozprašovačem, ať se ti s čisticí směsí lépe pracuje.
 2. Skvrny postříkej připravenou směsí a nech působit. Můžeš si vzít taky houbičku nebo kartáč a do látky ji zapracovat. Po chvíli skvrny zmizí.
 3. Matraci nech pořádně proschnout a je hotovo.

Jak vyčistit matraci od moči

Při takové nehodě je potřeba jednat co nejrychleji.

Postupuj takhle:

 1. Co nejvíce moči nasaj papírovými utěrkami, aby se nedostala hluboko do matrace.
 2. Pak matraci posypej štědrou dávkou jedlé sody s pár kapkami esenciálního oleje (nemusí být), zapracuj ji do povrchu a nech alespoň půl hodiny působit. Soda nasaje vlhkost a odstraní zápach.
 3. Sodu z matrace vysaj vysavačem.
 4. Jestli po moči zůstal žlutý flek, postříkej ho směsí 200–300 ml peroxidu vodíku (3%), 1 lžičky jedlé sody a 1 lžičky prostředku na mytí nádobí – stejně jako žluté fleky od potu. Pak nech matraci proschnout. Flek od moči zmizí a matrace bude vydezinfikovaná.


Jak vyčistit krev z matrace

I krev z matrace vyčistíš stejnou směsí jako žluté skvrny od potu nebo moči. Peroxid je zkrátka perfektním pomocníkem na všechny možné fleky.

 1. Připrav si 200–300 ml peroxid vodíku, 1 lžičku jedlé sody a 1 lžičku prostředku na nádobí.
 2. Směs nastříkej přímo na skvrnu od krve a nech působit.
 3. Namoč hadřík a skvrnu ještě ručně dočisti. U zaschlé krve se může stát, že bude potřeba postup zopakovat. Nakonec ale s jistotou pustí.
 4. Matraci nech proschnout a máš hotovo.

Na e-shopu pro tebe máme výhodnou sadu peroxidu vodíku, jedlé sody a nádoby s rozprašovačem, se kterými si vyrobíš vlastní odflekovač na všechny možné skvrny. Použít ho můžeš nejen na matraci, ale i na oblečení, sedačku nebo koberec. Pustí s ním i umíněné skvrny od jídla a mastnoty.

Máš krev jinde? Třeba na oblečení? Koukni na návod Jak odstranit zaschlou krev>>>


Preventivní péče o matraci pro zdravější spánek

Pravidelné čištění s jedlou sodou matraci prodlouží život a pomůže ti klidněji spát. Mám pro tebe ale ještě pár tipů, na které se vyplatí myslet:

 • Jestli máš oboustrannou matraci, pravidelně ji obracej. Výrobci doporučují jednou až dvakrát do roka.
 • Každé ráno dej peřiny na kraj postele a nech ji nejdříve vychladnout a proschnout. Když postel rovnou usteleš, peřina v ní vytvoří ideální podmínky roztočům.
 • Nemá tvoje matrace odnímatelný pratelný potah? Tak zvaž pořízení chrániče na matraci. Když se stane nehoda, nečistoty neproniknou do matrace a čištění bude mnohem snazší.
 • Jestli doma máte alergiky, vyplatí se jednou do roka udělat hloubkové čištění tepovačem. Kupovat si ho nemusíš, specializované firmy matrace přijdou vyčistit k vám domů.

Pořiď si zásobu jedlé sody a sadu na přípravu domácího odflekovače. Budou se ti hodit nejen na matrace, ale i na ekologický úklid celé domácnosti. Spoustu návodů na to, jak je využít, mám pro tebe na Instagramu.

 

 

 

 

Jak odstranit skvrny od kávy

Jednou za čas se zkrátka zadaří a káva skončí na bílém tričku nebo rovnou na koberci. Naštěstí jdou skvrny odstranit i bez použití syntetických čističů. Mám pro tebe jednoduchý návod, jak odstranit skvrny od kávy.

Budeš potřebovat:

Jestli je skvrna ještě čerstvá, přilož na ni suchou utěrku, aby nasákla co nejvíce kávy. Pak na skvrnu nasypej jedlou sodu a nastříkej štědrou dávku peroxidu. Směs do materiálu zapracuj pomocí hadříku a nech 30 minut působit. Z koberce můžeš přebytečnou sodu vysát, oblečení pak hoď ještě do pračky na běžný prací režim.

Mrkni na video návod.

Jestli máš skvrny na barevném oblečení nebo koberci, peroxid se sodou raději nejdříve otestuj na méně viditelném místě. Budeš tak mít jistotu, že si kromě skvrny nesmlsnou i na barvě.

Mít doma peroxid se vyplatí, spolu se sodou totiž pomůže odstranit spoustu dalších skvrn. Třeba ty od jahod, melounu, krve nebo potu.

 

4 položek celkem
Zpět do obchodu