Novinky

Jak vyrobit domácí aviváž z bílého octa

Chceš si vyrobit vlastní domácí aviváž bez zbytečných syntetických „vylepšováků“? A ještě s tvou oblíbenou vůní? Tak tady jsi správně! Ukážu ti návod, jak si vyrobit aviváž z bílého octa, se kterou bude tvé prádlo krásně měkké a nadýchané.

Co je na domácí aviváži nejlepší?

– čistí buben pračky od vodního kamene,

– neobsahuje dráždivé látky,

– je levnější,

– a přitom perfektně funguje jako klasická aviváž.

Na výrobu aviváže budeš potřebovat

Návod – jak vyrobit aviváž z bílého octa

  1. Bílý ocet zahřej v hrnci a přidej kyselinu citronovou.
  2. Míchej, dokud se kyselina citronová nerozpustí a nakonec přidej pár kapek esenciálního oleje.
  3. Hotovou aviváž přelij do uzavíratelné lahve a máš hotovo.

Při praní nalij aviváž do dávkovače pračky tak, jak jsi zvyklá. Prádlo bude krásně měkké.

Mrkni se videonávod, kde ti celý postup ukážu.

Bílý ocet se doma vyplatí mít v zásobě, uklidíš s ním totiž doslova celou domácnost! Koupelnu, kuchyni, okna a spolu s kyselinou citronovou třeba i pořádně dlouho usazený vodní kámen.

Mrkni na další návody, jak bílý ocet využít:

U mě na Instagramu najdeš úklidových tipů a návodů ještě mnohem víc.

 

.
.
.
12 způsobů, jak použít bílý ocet při úklidu

Říkám mu král úklidu, protože to je přesně titul, který si bílý ocet zaslouží. Je to ten nejuniverzálnější pomocník na šetrný úklid domácnosti široko daleko. Pomůže ti šetřit přírodu, vaše zdraví, čas i peníze. Tak se pojď podívat, jak můžeš bílý ocet při úklidu použít. Všechny návody mám vyzkoušené a léty ověřené.

1. Bílý ocet jako univerzální čistič na koupelnu a kuchyni

Stačí smíchat jeden díl octu se čtyřmi díly vody, nalít do rozprašovače a můžeš se pustit do úklidu. Jestli si to doma chceš krásně provonět, přidej ještě několik kapek esenciálního oleje, nebo ve směsi nech vyluhovat citronovou kůru. Tím taky spolehlivě přebiješ octový zápach. Tady najdeš celý návod na výrobu univerzálního octového čističe.

A co s ním umyješ? Sprchový kout, vanu, toaletu, umyvadlo, baterie, kuchyňské skříňky, dřez, pracovní desku a vůbec celou koupelnu, kuchyni a povrchy v domácnosti.

2. Odstraní vodní kámen

Na to je potřeba přizvat do boje ještě kyselinu citronovou, ale výsledek máš opravdu zaručený. Vyzkoušela jsem to i na dlouhá léta usazený vodní kámen, který nechtěl vůbec dolů.

Štědrou dávku bílého octa (půl litru až litr) zahřej v hrnci a rozpusť v něm dvě lžíce kyseliny citronové. Do směsi pořádně namoč staré hadry, přilož je na vodní kámen a nech dvě hodiny působit. Pak vodní kámen odstraň houbičkou nebo drátěnkou, půjde hezky dolů.

Koukni na videonávod a výsledek před a po.

3. Umyje a nádherně vyleští okna a zrcadla

Na okna jsem vyzkoušela kde co, ocet ale vyhrává na plné čáře. Jak teda okna octem umýt? Zahřej 250 ml bílého octu s 1 l vody a do směsi kápni trochu prostředku na mytí nádobí. Okna umyj houbičkou, přebytečnou vodu hned setři stěrkou a hlavně nezapomeň na poslední důležitý krok – okna dolešti suchým hadříkem, ideálně z mikrovlákna. Pak na nich nezůstane jediná šmouha.

Na e-shopu mám pro tebe výhodnou sadu potřeb na mytí oken, se kterou to půjde raz dva.

4. Vyčistí lednici

Police a šuplíky, které můžeš vyndat, je nejlepší umýt klasickým prostředkem na mytí nádobí. Případně si můžeš vzít na pomoc jedlou sodu, jestli jsou opravdu špinavé. Vnitřek lednice pak postříkej směsí bílého octu s vodou (UNI čističem) a vytři hadříkem. Budeš tak mít jistotu, že vedle jídla nezůstanou zbytky toxické chemie.

5. Vyčistí myčku

I myčka potřebuje jednou za čas pořádně vyčistit. Umýt sítko, trysky a zlikvidovat všechny zbytky jídla bude potřeba ručně. Pak si ale vezmi na pomoc bílý ocet. Do misky nalij asi 3 dcl octa a přihoď plátky z jednoho citronu, nebo lžíci kyseliny citronové. Mísu s octem šoupni do myčky, zapni mycí cyklus a myčka se bude blýskat jako nová.

6. Vyčistí pračku

Nejdříve si vezmi do parády přihrádku se zásobníkem a umyj ji octovým UNI čističem. Jestli je hodně špinavá, udělej jí nejdříve lázeň v kyblíku s octem, ať se odmočí. UNI čističem umyj i dvířka, těsnění a vnitřek pračky. Nakonec do umytého zásobníku nalij asi 2 dcl bílého octu a zapni pračku na prací cyklus s nejvyšší teplotou.

7. Vyčistí mikrovlnku

Mám super trik, se kterým mikrovlnku a všechny zaschlé zbytky vyčistíš raz dva. Do menší misky nalij bílý ocet a přidej plátky z jednoho citronu, misku dej do mikrovlnky a zapni ohřívání. Ocet se musí odpařovat, aby hezky rozpustil všechnu špínu. Pak mikrovlnku vyčisti houbičkou. Díky odpařenému octu to půjde samo. Talíř z mikrovlnky pak umyj klasicky ve dřezu.

Mrkni na videonávod na mém Instagramu.

8. Umyje podlahy

Napusť kýbl pořádně teplou (ale ne horkou) vodou. Nečistoty tak půjdou lépe dolů. Do kýble přidej 2 dcl bílého octa a asi 20 kapek esenciálního oleje, ať si to doma taky provoníš. Pak už se můžeš pustit do vytírání!

9. Změkčí prádlo jako aviváž

Víš o tom, že bílý ocet využiješ i na praní? Vyrobíš si z něj parádní domácí aviváž pro krásně hebké prádlo. Potřebuješ na to: 1 litr bílého octa, 1 hrnek kyseliny citronové a pár kapek esenciálního oleje.

Bílý ocet zahřej v hrnci, přidej kyselinu citronovou a míchej, dokud se nerozpustí. Nakonec přidej pár kapek esenciálního oleje a hotovou aviváž přelij do uzavíratelné lahve. Při praní ji nalij do prostoru pro aviváž a prádlo bude krásně měkké.

Tady mám pro tebe na výrobu aviváže videonávod.

10. Vyčistí WC kartáč

Na WC kartáči se drží obrovské množství bakterií, a tak je potřeba ho pravidelně čistit.

Jak na to? V malém hrnci zahřej několik decilitrů octa s 20 kapkami esenciálního oleje. WC kartáč zachyť rukojetí pod záchodové prkýnko tak, aby byl konec se štětinami nad mísou a rukojeť venku. Pak kartáč ze všech stran polij připraveným teplým octem.

11. Odstraní zápach z odpadkového koše

Jestli je i po umytí odpadkový koš pořád cítit, postříkej ho zevnitř bílým octem a nech uschnout. Až bude suchý, nakapej na vatový tampon esenciální olej, hoď ho na dno odpadkového koše a pak teprve vlož pytel na odpadky. Zápach bude pryč.

12. Vyčistí rychlovarnou konvici od vodního kamene

Do konvice nalij asi půl litru bílého octa a nech ho převařit. Jestli je vodní kámen na konvici i zvenku, v převařeném octu namoč hadřík a na vodní kámen ho přilož. Nech půl hodiny působit a pak konvici zvenku dočisti houbičkou. Na hůře přístupné záhyby si můžeš vzít zubní kartáček. Vodní kámen bude pryč!

Mrkni na videonávod s výsledkem před a po.

Tip: Na silnější vodní kámen přidej do konvice k octu ještě lžíci kyseliny citronové.

Na co bílý ocet ale raději nepoužívat?

Když bílý ocet naředíš, neměl by vadit téměř žádným povrchům. Přesto ho ale raději nedoporučuju dlouhodobě používat na:

  • kámen a mramor
  • železo a ocel
  • kůži (třeba kožené sedačky)
  • dřevo

Proč zrovna bílý ocet a ne hnědý?

Bílý ocet obsahuje 10 % kyseliny octové narozdíl od toho klasického (hnědého), který má jen 8 %. To znamená, že má větší čisticí sílu. Bílý ocet taky
neobsahuje karamelizovaný cukr, a tak se na úklid hodí mnohem víc. Navíc nehrozí, že by mohl některé povrchy zabarvit.

Pořiď si výhodné 5l balení bílého octu, nebo ho pojď otestovat s 0,5l balením v praktickém rozprašovači.

Jak je to s čištěním jedlou sodou a octem?

Když na jedlou sodu naliješ ocet, začne to celé pořádně pěnit. Společně totiž vytváří chemickou reakci. Jde ale o neutralizaci, která na čištění nemá nijak zásadní účinek. Jedlá soda i ocet mají parádní čisticí schopnosti, používat je společně ale neznamená znásobit jejich sílu. Jedlá soda je perfektní hlavně na odolnou mastnotu, bílý ocet si zase poradí s běžnými nečistotami.

 

 

 

Jedlá soda vs. soda bikarbona – jaký je mezi nimi rozdíl?

Nenech se zmást. Jedlá soda a soda bikarbona jsou dva různé názvy pro jednu stejnou sloučeninu. Je to jen otázka terminologie. Někdy ji ještě najdeš pod označením bikarbonát sodný – aby těch jmen nebylo málo.

Ať už jedlá soda, soda bikarbona nebo bikarbonát sodný – všechny označují krystalickou chemickou látku hydrogenuhličitan sodný (NaHCO₃). Tento bílý prášek se získává z přírodních usazenin (hornin). Protože jsou ale přírodní zdroje omezené a odbyt veliký, soda se dnes vyrábí.

Soda je vlastně druh soli a naše tělo si ji přirozeně samo vytváří. Používá se i v lékařství, pomáhá totiž proti zánětům a vyrovnává pH. To, že je našemu tělu přirozená, ale neznamená, že ji můžeme jen tak smlsnout na lžičce. Musí se s ní zacházet opatrně.

Využití jedlé sody / sody bikarbony

Nejčastěji jedlou sodu nebo sodu bikarbonu využiješ v kuchyni jako kypřicí prášek. Víš ale o tom, že je taky naprosto skvělá při úklidu?

Z jedlé sody, trošky prostředku na nádobí a pár kapek vody si vyrobíš super účinnou čisticí pastu, která odstraní i odolnou špínu a mastnotu – třeba tu usazenou na digestoři. Tady najdeš na čisticí pastu návod. Se sodou bikarbonou snadno vypucuješ připálený hrnec a zbavíš se pachu třeba z počůraného koberce. To je ale jen zlomek toho, co dokáže.

Podívej se na 13 způsobů, jak jedlou sodu využít při úklidu.

Ale pozor, když uslyšíš o prací sodě, jde už o jinou látku a nemůžeš ji používat stejně jako sodu jedlou. Rozhodně ne v kuchyni! Je opravdu určená pouze na praní, případně na úklid.

Symboly praní: velký jednoduchý přehled

Nevíš, jak ten nový vlněný svetr vyprat? Tak přesně pro tebe mám velký přehled symbolů na praní. Mrkni na štítek a zjisti, co všechny ty prací symboly znamenají. Na konci si můžeš přehled pracích symbolů stáhnout a vytisknout, ať dáš každému kousku oblečení správnou péči. Prodloužíš jim tak život!

Význam základních symbolů praní

Pojď se nejdřív seznámit s významem základních symbolů. Ke každému z nich se pak přidávají další znaky, které instrukce k praní upřesňují.

Pro každodenní praní ti bude stačit znát první čtyři:

  • vanička = symbol praní
  • čtverec s kolečkem uvnitř = symbol sušení v sušičce
  • čtverec = symbol sušení na šňůře
  • žehlička = symbol žehlení
  • trojúhelník = symbol bělení
  • kolečko = symbol profesionálního chemického čištění

Teď už se podíváme na všechny varianty jednotlivých pracích symbolů.

Symboly praní

Všechny symboly, které mají vaničku, dávají instrukce k samotnému praní.

  • Číslo ve vaničce říká, na jakou maximální teplotu prádlo můžeš prát.
  • Místo čísla ale můžou být ve vaničce taky tečky. Čím více teček, tím vyšší teplotu prádlo snese.
  • Jestli je vanička podtržená, znamená to šetrné praní s nižším počtem otáček.
  • Dvakrát podtržená vanička označuje ještě šetrnější praní a ždímání – bez ždímání v rukách.
  • Vanička s rukou znamená, že můžeš prát jen ručně a na teplotu maximálně 40 °C.
  • Jestli je vanička přeškrtnutá, látka by se neměla prát vůbec.

 

Symboly sušení v sušičce

Sušičku znázorňuje symbol čtverce s kolečkem uvnitř.

  • Symbol s jednou tečkou uvnitř znamená, že můžeš prádlo sušit při nízké teplotě.
  • Symbol s dvěma tečkami uvnitř označuje sušení při běžné teplotě.
  • Symbol s třemi tečkami uvnitř pak označuje sušení při vysoké teplotě.
  • Jestli symbol uvnitř žádnou tečku nemá, můžeš sušit na běžnou teplotu.
  • Přeškrtnutý symbol čtverce s kolečkem říká, že daný kus oblečení do sušičky nesmí.

Symboly běžného sušení

Běžné sušení má symbol čtverce s různou pozicí čar. Moc často se s nimi nesetkáš, spíše u choulostivých látek. 

  • Čtverec se zakřivenou linkou v horní části označuje klasické sušení pověšením na šňůru.
  • Čtverec se svislými čarami označuje sušení pověšením, ale s postupným odkapáváním (nemělo by se ždímat).
  • Čtverec s vodorovnou čárou najdeš na oblečení, které je potřeba sušit rozložené vleže (nemělo by viset).
  • Čtverec s šikmými čarami v rohu říká, že by oblečení mělo schnout ve stínu.

Symboly žehlení

Poznáš je jednoduše podle žehličky. Počet teček pak značí teplotu, při které můžeš žehlit.

  • Žehlička s jednou tečkou umožňuje žehlení při teplotě do 110 °C.
  • Žehlička se dvěma tečkami znamená žehlení při teplotě do 150 °C.
  • Žehlička se třemi tečkami umožňuje žehlení při teplotě do 200 °C.
  • Když je žehlička přeškrtnutá, oblečení se nesmí žehlit vůbec. 

Jestli tě žehlení nebaví stejně jako mě, mrkni na vlněné koule do sušičky. Je to super vychytávka, díky které bude oblečení méně zmuchlané a některé materiály už nebudeš muset žehlit vůbec.

Symboly profesionálního čištění v čistírně

Nebudeš ho doma potřebovat, tak si ukážeme jen základ.

  • Kolečko s písmenem W uprostřed značí profesionální mokré čištění (od anglického wet).
  • Kolečko s písmenem P uprostřed znamená profesionální chemické čištění perchlorem.
  • Kolečko s písmenem F značí profesionální chemické čištění uhlovodíkovými rozpouštědly.

Podtržený symbol, stejně jako u ostatních, označuje nutnost šetrnějšího čištění. Přeškrtnutý symbol chemické čištění zakazuje.

Symboly bělení

Značí je trojúhelník, který může být doplněný šrafováním nebo písmeny.

  • Prázdný trojúhelník umožňuje všechny způsoby bělení.
  • Trojúhelník s písmeny CL znamená, že můžeš bělit chlorem.
  • Šrafovaný trojúhelník bělení chlorem naopak zakazuje.
  • Přeškrtnutý trojúhelník zakazuje jakýkoliv způsob bělení (trojúhelník může být i vybarvený).

Chceš vědět, jak vybělit zašedlé prádlo bez chloru? Stačí ti peroxid vodíku a jedlá soda. Tady mám pro tebe návod, jak s nimi prádlo vybělit. Stejné suroviny si poradí i se skvrnami, jen je potřeba postupovat trošku jinak. Mrkni na postup, jak odstranit skvrny od potu na bílém oblečení.

Přehled pracích symbolů ke stažení

Ať vždycky víš, jak každý kousek oblečení vyprat, připravila jsem ti jednoduchý přehled všech pracích symbolů ke stažení. Nalep si ho třeba z boku na pračku. Už žádné zničené svetry!:-)

STÁHNOUT PŘEHLED

Jedlá soda na úklid: 13 způsobů, jak ji využít

Jedlá soda ti úklid parádně usnadní. Hravě strčí do kapsy spoustu drahých čističů z drogerie a ještě k tomu šetří přírodu. Na úklid ji používám už spoustu let a tady jsou moje tipy, co všechno s ní vyčistíš. Tak pojď na to!

1. Odstraní mastnotu

Se sodou vypucuješ celou kuchyni a po mastnotě nebude ani památky. Vezmi se ní útokem kachličky, varnou desku, troubu nebo digestoř. Uvidíš, jak půjde odolná mastnota najednou dolů. Ano, i z té pořádně zapatlané digestoře!

Jak na to? Jeden hrnek jedlé sody smíchej se čtvrtkou hrnku prostředku na mytí nádobí a dvěma lžícemi vody. Vznikne ti pasta, se kterou vydrhneš jakoukoliv mastnotu a taky spoustu fleků. Umyla jsem s ní třeba školní aktovky.

2. Odstraní připáleniny

Připálila jsi omáčku a už teď víš, že si s tím myčka neporadí? Nasypej do připáleného hrnce několik lžic jedlé sody, nalij na dno trochu horké vody a ještě kápni prostředek na mytí nádobí. Promíchej a směs nech působit alespoň půl hodiny. Pak hrnec vypucuj drátěnkou nebo kuličkou z alobalu. Připáleniny půjdou krásně dolů!

Jak vyčistit připálený hrnec jedlou sodou

3. Vyčistí toaletu

Na čištění záchodové mísy si vyrábím vlastní WC bomby. Pojď to zkusit, je to jednoduché! Stačí smíchat hrnek jedlé sody, čtvrt hrnku kyseliny citronové, pár kapek prostředku na mytí nádobí a na vůni můžeš přidat pár kapek esenciálního oleje.

Se směsí naplň silikonové formičky, nech přes noc ztuhnout a máš vlastní WC bomby na čištění záchodové mísy! Až přijde čas úklidu, stačí jednu hodit do záchodu a umýt ho štětkou. Tady mám pro tebe videonávod.

4. Umyje koupelnu

I když je pořádně špinavá. Se sodou můžeš vypucovat vanu, sprchový kout i umyvadlo. Zasypej je několika lžícemi sody, kápni prostředek na mytí nádobí a vyčisti přírodní lufou nebo obyčejnou houbičku. A je to!

Můj TIP: Baterie a sklo ve sprcháči krásně vyleštíš UNI čističem z bílého octu a vody v poměru 1:4.

Jedlá soda na úklid koupelny

5. Pohltí pach v lednici

Nechal někdo v lednici otevřený plesnivý sýr a teď celá načichla? Jedlá soda si s tím poradí. Nasypej ji do misky a dej do lednice. Pachy do sebe krásně natáhne. Misku se sodou tam klidně můžeš mít i preventivně, ať tě příště zase nepraští nějaký pach do nosu.

6. Odstraní pach z bot

Stejně dobře si poradí i s pachem v botách. Sodu nasypej přímo do bot a nech alespoň hodinu působit. Pak prášek z bot vysypej a zbytek můžeš vyluxovat. Po pachu nebude památky.

7. Vyčistí moč z koberce nebo sedačky

Máte doma štěňátko nebo umíněnou kočku? Když udělá loužičku na koberec, nejdříve utíkej pro starý hadr a skvrnu co nejvíce vysuš. Pak na ni nasypej jedlou sodu a pořádně ji do koberce nebo sedačky zapracuj. Nech půl hodiny působit a sodu vysaj. Tady mám pro tebe videonávod.

Jedlá soda pohlcuje pachy – počuraný koberec

8. Odstraní mastné fleky z oblečení

Ukápla ti v restauraci zálivka ze salátu na oblíbené džíny? Soda si s tím poradí. Flek s ní posypej, kápni prostředek na mytí nádobí a do skvrny je spolu zapracuj. Nech hodinku působit a pak to hoď do pračky. Jestli máš flek na světlém oblečení a ještě ti po něm zůstala skvrna, celý postup opakuj a přidej navíc peroxid vodíku. Tady mám pro tebe vieonávod, jak na to.

9. Vyčistí stříbrné a zlaté šperky

Jedlá soda je skvělá i na čištění zlata nebo stříbra. Jak na to? Vystel misku alobalem a dej do ní šperky. Pak přidej lžíci jedlé sody a zalij to trochou horké vody, aby byly šperky ponořené. Nech působit deset minut, šperky opláchni vodou a vylešti hadříkem z mikrovlákna. Tady najdeš videonávod, jak na to.

Pozor, jestli je na špercích patina, kamínky, perličky nebo jiné aplikace, určitě je vezmi raději ke zlatníkovi.

10. Odstraní zápach z utěrek a hadříků

Utěrky a hadry dostávají pořádně zabrat a ten pach už z nich někdy nejde tak snadno vyprat. Když je ale před praním necháš hodinu odmočit v kbelíku s teplou vodou a hrnkem sody, pach bude fuč.

TIP: Bude fungovat i na zatuchlé prádlo – třeba ručníky.

11. Vyčistí matrace

Věděla jsi, že za jednu noc vyprodukujeme až litr potu, který pomáhá množení bakterií? Matrace proto potřebují jednou za čas očistu. Odnímatelný potah vyper klasicky v pračce, vyčisti ale i samotnou matraci.

Připrav si na to větší množství sody a kápni do ní esenciální olej s dezinfekčními účinky – třeba levanduli, citron nebo tea tree. Jedlou sodu rozpraš po matraci, zapracuj a nech alespoň půl hodiny působit. Pak sodu z matrace pořádně vysaj.

Tady se dozvíš, jak si poradit taky se všemi možnými skvrnami na matraci.

Jedlá soda vyčistí matraci

12. Pomůže odpudit potravinové moly

Potřebuješ jedlou sodu, látkový pytlíček a levandulový esenciální olej – ten totiž moli nesnáší. Dvě lžíce jedlé sody nasypej do pytlíčku, zakápni štědrou dávkou levandulového esenciálního oleje a pytlíček dej tam, kde je molů nejvíce. Klidně si jich připrav víc, ať moly pořádně vypudíš.

13. Odstraní etikety a lepidlo ze sklenice

Chceš znovu použít sklenici od džemu, ale etiketa drží jako přikovaná? Smíchej jedlou sodu s obyčejným rostlinným olejem, aby ti vznikla pasta. Tu nanes na zbytky etikety, nech půl hodiny působit a pak to půjde hravě dolů.

Co všechno ta jedlá soda dokáže!

Tolik síly v jedné obyčejné surovině, viď? A to ani zdaleka není všechno, co jedlá soda umí. Spolu s peroxidem vodíku nebo třeba kyselinou citronovou toho v domácnosti zvládne ještě mnohem víc. Mrkni ke mně na Instagram, kde pravidelně sdílím spoustu tipů na úklid a systém v domácnosti. Ušetříš si čas i nervy.

Na co se jedlá soda při úklidu nehodí

Pozor, jedlá soda je abrazivní, a tak se nehodí na čištění některých hodně citlivých povrchů. Má jemné částečky, které by je mohly poškrábat. Sodu raději nepoužívej na zrcadla, hliník a choulostivé kamenné materiály jako mramor nebo žula. Opatrná buď i u dřeva. Abrazivní sílu sody ale snadno zmírníš tím, že ji rozpustíš ve vodě. Doma má rozhodně zelenou!

Jaký prací prášek může do ČOV?

Pořídili jste si čističku odpadních vod a teď jí musíte přizpůsobit chod domácnosti, včetně praní prádla. Přemýšlíš, jaký prací prášek může do ČOV a jakému se obloukem vyhnout? Pojďme se na to podívat. Mám pro tebe perfektní řešení, v čem můžeš bez problému prát.

Proč je čistička odpadních vod tak choulostivá?

Čištění odpadní vody probíhá v čističce v několika krocích a jedním z nich je biologické čištění. V tom mají prsty mikroorganismy, které jsou na toxické látky choulostivé. Když je neopatrným zacházením zahubíš, celý čisticí proces se naruší a čističku musíš znovu „restartovat“. To je nejen práce navíc, ale taky několik dnů pěkně nevábného zápachu.

Jestli nemůžete domácnost napojit na veřejnou kanalizaci, čistička odpadních vod je super věc. Odpadní vodu vyčistí s účinností okolo 97 %, a tak ji můžeš dál využít třeba na zalévání zahrady. Šikové bakterie! Problémem ale je, že doma těch syntetických škodlivých látek máme běžně spoustu. Proto je potřeba, aby si celá rodina dávala dobrý pozor na to, co do umyvadla, vany a toalety vypouštíte.

Čím teda prát prádlo, když mám ČOV?

Jednoduše řečeno co nejšetrnějšími pracími prostředky – ideálně ekologickými, s čistě přírodním složením. Nesmí totiž obsahovat žádné agresivní syntetické látky. To vůbec nejhorší, co můžeš ČOV naservírovat, je chlor a dezinfekce.

V kvalitní drogerii na vhodné prací prostředky určitě natrefíš, jen je potřeba počítat s dražší cenovkou.

Naštěstí to jde šetrně i levněji

Víš o tom, že prací prášek vhodný pro ČOV si můžeš jednoduše vyrobit? Neboj, je to mnohem snazší, než se zdá. Potřebuješ k tomu jen:

S touhle čtyřkou během tří minut vykouzlíš šetrný, ale perfektně účinný prací prášek na barevné a bílé prádlo. Všechny ingredience jsou biologicky rozložitelné, a tak si s čističkou odpadních vod budou notovat.

Jak si vlastní prací prášek vhodný pro ČOV vyrobit?

Ingredience stačí nasypat ve správném poměru do uzavíratelné nádoby a zatřepat, ať se promíchají. To je všechno!

  • Na barevné a tmavé prádlo: smíchej 100 g mýdlových vloček s 400 g prací sody
  • Na bílé prádlo: smíchej 100 g mýdlových vloček, 400 g prací sody, 200 g perkarbonátu a 10 g TAEDu

Za pár minut máš hotovo a nenaděláš ani žádný nepořádek. Já říkala, že je to jednoduché!

Chceš se pustit do šetrného praní? Všechno, co potřebuješ na výrobu pracího prášku na barevné a bílé prádlo, mám pro tebe v tomto výhodném balíčku. Včetně krásných a pořádně velkých nádob na hotové prací prášky, ať je stačí namíchat jednou za čas.

Jaký prací prášek může do ČOV?

Opravdu domácí prací prášek funguje?

Naprosto rozumím tomu, že pochybuješ. Taky jsem domácímu prášku na praní hned nevěřila. Dokud jsem s ním sama nevyprala mastné fleky a skvrny od trávy. Teď už v ničem jiném neperu.

Čističku odpadních vod sice doma nepotřebujeme, zajímá mě ale ekologie a chci vědět, co si dáváme celá rodina na kůži.

Prací prášek z marseillského mýdla a prací sody je šetrný k přírodě i zdraví a pere ještě lépe než většina přípravků z drogerie. Není to žádná horká novinka, ale léty osvědčený způsob praní. Můžeš mu bez obav svěřit choulostivé tkaniny, dětské oblečky a oblečení pro alergiky.

Tak co, zkusíš to? Všechno pro šetrné praní, které neublíží čističce odpadních vod, mám pro tebe na e-shopu. Na mém Instagramu pak najdeš spoustu tipů na úklid celé domácnosti – od praní po léta usazený vodní kámen.

A co aviváž?

I tu jde připravit přírodně, aby čističce odpadních vod neuškodila. Potřebuješ jen bílý ocet a kyselinu citronovou. Prádlo s nimi bude nádherně měkké!

Jak na to?

V půl litru převařené teplé vody rozpusť 1 lžíci kyseliny citronové. Přidej půl litru bílého octa, přelij do lahve a máš hotovo! Návod mám pro tebe i ve videu na Instagramu.

Jestli se chceš do šetrného praní pustit se vším všudy a připravit si prací prášky i aviváž, mrkni na tento výhodný balíček. Najdeš v něm úplně všechno, co potřebuješ, a ještě pár mých oblíbených pracích pomocníků navíc.

 

Tipy na praktické vánoční dárky (nejen) pro ženy

Vánoce jsou kouzelné, shánění dárků však dokáže přidělat pár šedivých vlasů navíc. My tě v tom ale nenecháme! Tady jsou naše tipy na praktické vánoční dárky hlavně pro ženy, určitě mezi nimi ale ulovíš i něco pro muže. Navíc tě budou stát jen pár stovek, maximálně tisícovku. Jen čti dál a uvidíš! 

Dárky pro eko úklid

Udělají radost nejen eko nadšencům, ale i těm, kdo s úklidem válčí a přáli by si, ať je mnohem jednodušší. Úklidové sady totiž mají hned několik super vlastností:

  • Obsahují pouze základní přírodní ingredience (např. bílý ocet, jedlou sodu), které jsou v přírodě plně odbouratelné. Z těch si pak mícháš vlastní úklidové prostředky.
  • Úklid je s nimi mnohem snazší a rychlejší, protože mají větší čisticí sílu než kdejaký prostředek z drogérie.
  • V každé sadě je i praktický rozprašovač, do kterého si čistič namícháš.
  • Sadu ti dodáme v krásné krabici, a tak dárek zabalíš raz dva.

Úklid je s nimi zábavnější, rychlejší a účinnější. Nedaruješ tak jen pomocníky na úklid, ale hlavně čas, který se díky nim ušetří. No není to super?

Jako dárek se nejvíce hodí tyto tři sady:

Fakt, že jsou do domácnosti, ale vůbec neznamená, že potěší jen ženy.

    • Voskované ubrousky – pro každého, kdo si rád nosí vlastní svačinu nebo ji chystá dětem do školy. Taky ale poslouží na zabalení zbytků v kuchyni, aby neputovaly hned do koše. Voskované ubrousky jsou čistě přírodní, ekologické a testované pro styk s potravinami. Perfektně nahradí papírové ubrousky a plastové pytlíky.
    • Vlněné koule do sušičky – prádlo je díky nim krásně načechrané, hebké a hlavně už většinu kousků není potřeba žehlit! Jestli máš mezi blízkými odpůrce žehlení, za tento dárek ti bude líbat ruce.:-) Koule můžeš pořídit v balíčku s esenciálním olejem, a prádlo tak i krásně provoní. Kromě růžové verze máme i luxusní černou limitovanou edici.
    • Organizéry do lednice – pro každou rodinu nebo foodie nadšence, kterým lednice často praská ve švech. Díky organizérům si ji krásně uspořádají a všechno najdou mrknutím oka. Už žádné zapomenuté dobroty odsouzené v rohu ke zkažení. 

Vlastnoručně vyrobené jedlé dárky

Co je hezčího, než vlastnoručně vyrobený dárek od srdce? Ještě když jde o oblíbenou dobrotu, po které by se mohli utlouct.

Vánoční dárek si ale zaslouží sváteční balení, viď? Tak na něj pojď pořídit hezkou sklenici nebo skleněnou lahev. Buď s nápisem, který rovnou prozradí, co je uvnitř, nebo univerzálním „homemade“ či „dobrou chuť“. Omrkni všechny naše sklenice a lahve – rozhodně si vybereš, ať už vymyslíš cokoliv.

9 tipů na jedlé dárky

Jestli tápeš, co jedlého darovat, tady jsou naše oblíbené tipy:

  1. vaječňák
  2. baileys
  3. domácí ovocný sirup
  4. pečený čaj
  5. marmeláda
  6. utopenci
  7. fermentovaná zelenina
  8. nakládaný sýr
  9. nakládaná sušená rajčata 

Pečující vánoční dárky (nejen) pro ženy

Každý si zasloužíme pravidelně se rozmazlovat. U kosmetických dárků ale často váháme, ať nešlápneme vedle. To se ti s těmito dvěma dárky určitě nestane.

  • Mandlový olej a masážní lufa – natřít se večer mandlovým olejem a dopřát si příjemnou masáž s přírodní lufou. No není to relaxační sen?:-) Společně pokožku krásně rozzáří, zregenerují a navíc pomůžou vyhladit od celulitidy a strií.
  • Esenciální oleje – do difuzéru, aroma lampy nebo na polštář. Krásně provoní domov, zklidní mysl, nebo ji naopak příjemně nabudí. Vyber ze čtyř oblíbených vůní – levandule, skořice, pomeranč a citron.  

Pozor, nenech se zlákat levnými variantami olejů s označením jako „vonný olej“ nebo „vonná esence“. Nejsou čistě přírodní a nesmí přijít do kontaktu s kůží.

 

Když už nevíš, co darovat…

Zachrání tě dárkový poukaz! Jestli víš, že by tvým blízkým udělaly radost eko vychytávky nebo pomocníci do domácnosti, u nás v Úklidu pro klid jsi správně. Dárkový poukaz v hodnotě 300 až 1500 Kč ti pošleme už vytištěný, nebo můžeš pořídit elektronickou verzi.

Všechny naše vánoční tipy najdeš pohromadě v kategorii Tipy na dárky. Tak ti přejeme, ať máš brzo nakoupeno a užiješ si kouzelnou vánoční pohodu naplno!

 

Jak na vánoční úklid v klidu – kompletní plán

Správný systém je základem úspěšného, a hlavně klidného úklidu. To určitě víš. Všechny návody ti ale tak akorát říkají, že si máš vytvořit plán. Super, díky, ale jak? Já jsem tu práci udělala za tebe. Tady je můj vlastní osvědčený plán vánočního úklidu s konkrétními a logicky seřazenými úkoly. Vytvořila jsem ho tak, abys úklidem strávila co nejméně času a do Vánoc měla s přehledem hotovo. Pak už budeš jen uzobávat linecké, sledovat pohádky a užívat si tu pravou vánoční pohodu!

Jak vánoční úklid NEdělat

Věř mi, vyzkoušela jsem snad všechno. Bývala jsem chaotický bordelář a nedokázala doma udržet pořádek. Ne, že bych neměla ráda čisto, ale chyběl mi systém. Moc dobře tak už vím, co funguje a co ne.

Tyto časté rady se mi opravdu neosvědčily:

  • Postupovat od nejnáročnějších aktivit   k těm méně náročným – úklid by se měl přizpůsobit tobě, ne ty jemu. Přece nebudeš čekat na víkend, abys mohla začít umýváním oken, když máš dneska půl hodinky volna a můžeš ji hned využít.
  • Uklízet jednu místnost po druhé – skákáním z jednoho úkolu na druhý ztrácíš čas. Když už máš v ruce smeták nebo hadr, vypucuj s nimi, co je potřeba.
  • Dělat všechno najednou – úklidové nálety, kterým obětuješ celý víkend? Ne, díky. Akorát budeš vyšťavená a nejspíš to všechno ani nestihneš.
  • Postupovat odshora dolů – o tom už jsem slyšela několikrát, ale žádnou logiku jsem v tom opravdu nenašla.

jak na vánoční úklid

Jaký systém úklidu se mi teda osvědčil?

Mojí zbraní jsou to-do listy a pár minut úklidu každý den. Tyhle moje to-do listy ale nejsou jen tak. Mají úkoly rozkouskované na ty nejmenší částečky. I když mám pak jen pět minut, dokážu je využít a něco si odškrtnout. Zjistila jsem totiž, že nejhorší je ta paralýza, kdy máš jen krátkou chvilku, ale nevíš, kde začít. A tak neuděláš nic.

Někdy se mi do úklidu zase vůbec nechce a úkol jako uklidit koupelnu mi připadá srovnatelný se zdoláním Everestu. Když si ale z to-do listu můžu odškrtnout vyleštění baterií, které mi zabere všeho všudy pět minut, z gauče se mi hned zvedá líp.

Úklidové nálety tak už nedělám. Místo toho uklízím něco málo každý den. Bolí to o poznání míň a doma je průběžně čisto. Tak to pojď zkusit taky!

Kdy s vánočním úklidem začít

Už jsem ti prozradila, že uklízím průběžně pár minut každý den. A stejně na to půjdeme i s vánočním úklidem. Proto s ním doporučuju začít v půlce listopadu. Budeš tak mít s přehledem hotovo už týden před Vánocemi. Jestli jsi sem dorazila až v prosinci, žádnou paniku. Zvládneš to i tak. Jen si na úklid každý den vyhradíš o něco delší čas a ještě více zapřáhneš rodinu. Přece to nebudeš dělat všechno sama! Deleguj, co jen to jde.

Kompletní plán vánočního úklidu

Dost vykecávání, jdeme na to! To-do list pro vánoční úklid má celkem 35 úkolů.

Poskládala jsem je tak, abys nemusela uklízet nic dvakrát. Na začátku si vezmeme do parády ty části domácnosti, které vydrží čisté až do Vánoc, a s blížícím se Štědrým dnem se vrhneme na všechny kouty, které se rychleji zašpiní. Když začneš v půlce listopadu a uděláš jeden úkol každý den, týden před Vánoci budeš mít hotovo. Během něj už uděláš jen běžný úklid jako vytření podlah – zkrátka to, co děláš průběžně každý týden.

To-do list mám pro tebe připravený ke stažení, ať si ho můžeš rovnou vytisknout a dát někam na oči. Začínáme efektivně od první minuty.:-)

Co si na úklid připravit?

Když máš ty správné čisticí pomocníky, úklid jde hned snadněji a taky rychleji. Celou práci ti ohromně usnadní. Já jsem si oblíbila úklid se základními ekologickými ingrediencemi a už několik stovek tisíc z vás to na Instagramu naučila taky. Je to jednoduché, super efektivní a návykové. A ještě na tom ušetříš.

Na úklid celé domácnosti potřebuješ jen čtyři ingredience:

Aby ti to doma krásně vonělo, můžeš ještě přihodit esenciální olej.

Všechny ingredience pořídíš taky ve výhodné sadě pro eko úklid, ke které dostaneš i praktickou brožuru plnou receptů a návodů, jak s eko ingrediencemi jednoduše uklízet.

13. listopadu 2023 začínáme vánoční úklidovou výzvu na mém Instagramu. Každý den společně splníme jeden úkol to-do listu a já ti ukážu, jak na to s ekologickými úklidovými pomocníky.

Jdeš do toho se mnou? Stáhni si to do list, pořiď sadu pro eko úklid a sleduj můj Instagram. Pojď si letošní Vánoce užít opravdu v klidu – péct cukroví beze spěchu a večery trávit s rodinou u pohádky.:-)

Jak vyčistit matraci od roztočů a všech fleků

Mají už tvoje matrace něco za sebou a potřebovaly by vyčistit a osvěžit? Nebo se stala nehoda a potřebuješ vyčistit flek? Mám pro tebe návod, jak vyčistit matraci od roztočů, potu nebo moči jedlou sodou a jak si poradit se žlutými skvrnami, fleky od krve a dalších nehod.

Matraci je potřeba čistit pravidelně

Věděla si, že pravidelné čištění matrace ti pomůže k lepšímu spánku? A to hned z několika důvodů:

  • Za jednu noc vyprodukujeme až litr potu, který pomáhá množení bakterií.
  • Na naší odumřelé kůži si pochutnávají roztoči a ti nám způsobují dýchací potíže a bolesti hlavy. Můžou dokonce přispět k rozvoji astmatu a zhoršení atopického ekzému.
  • Neudržovaná matrace dříve nebo později začne nevábně vonět a to nám na klidném spánku určitě nepřidá.
  • Pravidelně opečovávaná matrace déle vydrží.
  • Ten pocit z čisté voňavé postele je zkrátka neskutečně příjemný.:-)

Ideálně matrace čisti jednou za dva týdny. Naštěstí to není vůbec nic složitého a zvládneš to jen s jedlou sodou a esenciálním olejem. Ten ale ani není nutný.

 Jak vyčistit matraci od roztočů a potu s jedlou sodou

Jedlá soda je pro čištění matrace ideálním ekologickým pomocníkem. Nasává vlhkost, pohlcuje pachy a ničí bakterie. Sama o sobě roztoče neodstraní, když ale dodržíš celý postup a budeš ho pravidelně opakovat, zůstane jich v posteli úplné minimum. Jdeme na to!

  1. Jestli mají matrace odnímatelné potahy, tak je sundej. Návod na to, jak vyprat potah od matrace, najdeš na štítku – u každého výrobce to může být jinak. Pamatuj ale na to, že pro zahubení roztočů a bakterií je při praní potřeba teplota alespoň 60 °C.
  2. Matrace vysaj výkonným vysavačem. Zbavíš je tak prachu a nečistot na povrchu.
  3. V ložnici otevři všechna okna a nech pořádně proudit vzduch. Roztoči mají rádi vlhké a teplé prostředí, tak jim potřebujeme znepříjemnit život. Jestli máš zahradu, ještě lepší možností je vytáhnout matrace ven na sluníčko nebo do mrazu.
  4. Připrav si větší množství jedlé sody a dej do ní pár kapek esenciálního oleje, ideálně z levandule, citronu nebo tea tree. Sodu rozpraš po celé matraci a rukama zapracuj do jejího povrchu. Opravdu s ní nešetři.
  5. Nech sodu alespoň půl hodiny působit, klidně ale i několik hodin. Pak celou matraci znovu vysaj.
  6. Stejný postup zopakuj i na druhé straně matrace. Obzvlášť jestli ji pravidelně otáčíš.

Podívej se na video návod na mém Instagramu.

Rovnou vyper i všechno povlečení a dvakrát do roka taky polštáře a přikrývky. I na nich se drží bakterie a roztoči, kteří by se v matraci zase rychle zabydleli.

jak vyčistit matraci od roztočů

Jak vyčistit fleky na matraci

Samotná jedlá soda fleky neodstraní. Na ty budeš potřebovat ještě větší čisticí sílu. Podíváme se na to, jak odstranit všechny možné typy fleků, které se na matraci můžou objevit.

Žluté skvrny na matraci

Žluté skvrny, které tvoří ošklivé mapy, bývají výsledkem propocených nocí. Zbavíš se jich snadno pomocí 3% peroxidu vodíku, jedlé sody a prostředku na mytí nádobí. Peroxid matraci taky perfektně vydezinfikuje, aniž by zatěžoval přírodu. Je totiž biologicky odbouratelný.

Postupuj takhle:

  1. Smíchej 200–300 ml peroxidu vodíku, lžičku jedlé sody a lžičku prostředku na mytí nádobí. Ideálně je dej do lahve s rozprašovačem, ať se ti s čisticí směsí lépe pracuje.
  2. Skvrny postříkej připravenou směsí a nech působit. Můžeš si vzít taky houbičku nebo kartáč a do látky ji zapracovat. Po chvíli skvrny zmizí.
  3. Matraci nech pořádně proschnout a je hotovo.

Jak vyčistit matraci od moči

Při takové nehodě je potřeba jednat co nejrychleji.

Postupuj takhle:

  1. Co nejvíce moči nasaj papírovými utěrkami, aby se nedostala hluboko do matrace.
  2. Pak matraci posypej štědrou dávkou jedlé sody s pár kapkami esenciálního oleje (nemusí být), zapracuj ji do povrchu a nech alespoň půl hodiny působit. Soda nasaje vlhkost a odstraní zápach.
  3. Sodu z matrace vysaj vysavačem.
  4. Jestli po moči zůstal žlutý flek, postříkej ho směsí 200–300 ml peroxidu vodíku (3%), 1 lžičky jedlé sody a 1 lžičky prostředku na mytí nádobí – stejně jako žluté fleky od potu. Pak nech matraci proschnout. Flek od moči zmizí a matrace bude vydezinfikovaná.

jak vyčistit fleky na matraci

Jak vyčistit krev z matrace

I krev z matrace vyčistíš stejnou směsí jako žluté skvrny od potu nebo moči. Peroxid je zkrátka perfektním pomocníkem na všechny možné fleky.

  1. Připrav si 200–300 ml peroxid vodíku, 1 lžičku jedlé sody a 1 lžičku prostředku na nádobí.
  2. Směs nastříkej přímo na skvrnu od krve a nech působit.
  3. Namoč hadřík a skvrnu ještě ručně dočisti. U zaschlé krve se může stát, že bude potřeba postup zopakovat. Nakonec ale s jistotou pustí.
  4. Matraci nech proschnout a máš hotovo.

Na e-shopu pro tebe máme výhodnou sadu peroxidu vodíku, jedlé sody a nádoby s rozprašovačem, se kterými si vyrobíš vlastní odflekovač na všechny možné skvrny. Použít ho můžeš nejen na matraci, ale i na oblečení, sedačku nebo koberec. Pustí s ním i umíněné skvrny od jídla a mastnoty.

Máš krev jinde? Třeba na oblečení? Koukni na návod Jak odstranit zaschlou krev>>>

Preventivní péče o matraci pro zdravější spánek

Pravidelné čištění s jedlou sodou matraci prodlouží život a pomůže ti klidněji spát. Mám pro tebe ale ještě pár tipů, na které se vyplatí myslet:

  • Jestli máš oboustrannou matraci, pravidelně ji obracej. Výrobci doporučují jednou až dvakrát do roka.
  • Každé ráno dej peřiny na kraj postele a nech ji nejdříve vychladnout a proschnout. Když postel rovnou usteleš, peřina v ní vytvoří ideální podmínky roztočům.
  • Nemá tvoje matrace odnímatelný pratelný potah? Tak zvaž pořízení chrániče na matraci. Když se stane nehoda, nečistoty neproniknou do matrace a čištění bude mnohem snazší.
  • Jestli doma máte alergiky, vyplatí se jednou do roka udělat hloubkové čištění tepovačem. Kupovat si ho nemusíš, specializované firmy matrace přijdou vyčistit k vám domů.

Pořiď si zásobu jedlé sody a sadu na přípravu domácího odflekovače. Budou se ti hodit nejen na matrace, ale i na ekologický úklid celé domácnosti. Spoustu návodů na to, jak je využít, mám pro tebe na Instagramu.

 

 

 

 

Jak odstranit skvrny od kávy

Jednou za čas se zkrátka zadaří a káva skončí na bílém tričku nebo rovnou na koberci. Naštěstí jdou skvrny odstranit i bez použití syntetických čističů. Mám pro tebe jednoduchý návod, jak odstranit skvrny od kávy.

Budeš potřebovat:

Jestli je skvrna ještě čerstvá, přilož na ni suchou utěrku, aby nasákla co nejvíce kávy. Pak na skvrnu nasypej jedlou sodu a nastříkej štědrou dávku peroxidu. Směs do materiálu zapracuj pomocí hadříku a nech 30 minut působit. Z koberce můžeš přebytečnou sodu vysát, oblečení pak hoď ještě do pračky na běžný prací režim.

Mrkni na video návod.

Jestli máš skvrny na barevném oblečení nebo koberci, peroxid se sodou raději nejdříve otestuj na méně viditelném místě. Budeš tak mít jistotu, že si kromě skvrny nesmlsnou i na barvě.

Mít doma peroxid se vyplatí, spolu se sodou totiž pomůže odstranit spoustu dalších skvrn. Třeba ty od jahod, melounu, krve nebo potu.