Jak na vánoční úklid v klidu – kompletní plán

Správný systém je základem úspěšného, a hlavně klidného úklidu. To určitě víš. Všechny návody ti ale tak akorát říkají, že si máš vytvořit plán. Super, díky, ale jak? Já jsem tu práci udělala za tebe. Tady je můj vlastní osvědčený plán vánočního úklidu s konkrétními a logicky seřazenými úkoly. Vytvořila jsem ho tak, abys úklidem strávila co nejméně času a do Vánoc měla s přehledem hotovo. Pak už budeš jen uzobávat linecké, sledovat pohádky a užívat si tu pravou vánoční pohodu!

Jak vánoční úklid NEdělat

Věř mi, vyzkoušela jsem snad všechno. Bývala jsem chaotický bordelář a nedokázala doma udržet pořádek. Ne, že bych neměla ráda čisto, ale chyběl mi systém. Moc dobře tak už vím, co funguje a co ne.

Tyto časté rady se mi opravdu neosvědčily:

  • Postupovat od nejnáročnějších aktivit   k těm méně náročným – úklid by se měl přizpůsobit tobě, ne ty jemu. Přece nebudeš čekat na víkend, abys mohla začít umýváním oken, když máš dneska půl hodinky volna a můžeš ji hned využít.
  • Uklízet jednu místnost po druhé – skákáním z jednoho úkolu na druhý ztrácíš čas. Když už máš v ruce smeták nebo hadr, vypucuj s nimi, co je potřeba.
  • Dělat všechno najednou – úklidové nálety, kterým obětuješ celý víkend? Ne, díky. Akorát budeš vyšťavená a nejspíš to všechno ani nestihneš.
  • Postupovat odshora dolů – o tom už jsem slyšela několikrát, ale žádnou logiku jsem v tom opravdu nenašla.

jak na vánoční úklid

Jaký systém úklidu se mi teda osvědčil?

Mojí zbraní jsou to-do listy a pár minut úklidu každý den. Tyhle moje to-do listy ale nejsou jen tak. Mají úkoly rozkouskované na ty nejmenší částečky. I když mám pak jen pět minut, dokážu je využít a něco si odškrtnout. Zjistila jsem totiž, že nejhorší je ta paralýza, kdy máš jen krátkou chvilku, ale nevíš, kde začít. A tak neuděláš nic.

Někdy se mi do úklidu zase vůbec nechce a úkol jako uklidit koupelnu mi připadá srovnatelný se zdoláním Everestu. Když si ale z to-do listu můžu odškrtnout vyleštění baterií, které mi zabere všeho všudy pět minut, z gauče se mi hned zvedá líp.

Úklidové nálety tak už nedělám. Místo toho uklízím něco málo každý den. Bolí to o poznání míň a doma je průběžně čisto. Tak to pojď zkusit taky!

Kdy s vánočním úklidem začít

Už jsem ti prozradila, že uklízím průběžně pár minut každý den. A stejně na to půjdeme i s vánočním úklidem. Proto s ním doporučuju začít v půlce listopadu. Budeš tak mít s přehledem hotovo už týden před Vánocemi. Jestli jsi sem dorazila až v prosinci, žádnou paniku. Zvládneš to i tak. Jen si na úklid každý den vyhradíš o něco delší čas a ještě více zapřáhneš rodinu. Přece to nebudeš dělat všechno sama! Deleguj, co jen to jde.

Kompletní plán vánočního úklidu

Dost vykecávání, jdeme na to! To-do list pro vánoční úklid má celkem 35 úkolů.

Poskládala jsem je tak, abys nemusela uklízet nic dvakrát. Na začátku si vezmeme do parády ty části domácnosti, které vydrží čisté až do Vánoc, a s blížícím se Štědrým dnem se vrhneme na všechny kouty, které se rychleji zašpiní. Když začneš v půlce listopadu a uděláš jeden úkol každý den, týden před Vánoci budeš mít hotovo. Během něj už uděláš jen běžný úklid jako vytření podlah – zkrátka to, co děláš průběžně každý týden.

To-do list mám pro tebe připravený ke stažení, ať si ho můžeš rovnou vytisknout a dát někam na oči. Začínáme efektivně od první minuty.:-)

Co si na úklid připravit?

Když máš ty správné čisticí pomocníky, úklid jde hned snadněji a taky rychleji. Celou práci ti ohromně usnadní. Já jsem si oblíbila úklid se základními ekologickými ingrediencemi a už několik stovek tisíc z vás to na Instagramu naučila taky. Je to jednoduché, super efektivní a návykové. A ještě na tom ušetříš.

Na úklid celé domácnosti potřebuješ jen čtyři ingredience:

Aby ti to doma krásně vonělo, můžeš ještě přihodit esenciální olej.

Všechny ingredience pořídíš taky ve výhodné sadě pro eko úklid, ke které dostaneš i praktickou brožuru plnou receptů a návodů, jak s eko ingrediencemi jednoduše uklízet.

13. listopadu 2023 začínáme vánoční úklidovou výzvu na mém Instagramu. Každý den společně splníme jeden úkol to-do listu a já ti ukážu, jak na to s ekologickými úklidovými pomocníky.

Jdeš do toho se mnou? Stáhni si to do list, pořiď sadu pro eko úklid a sleduj můj Instagram. Pojď si letošní Vánoce užít opravdu v klidu – péct cukroví beze spěchu a večery trávit s rodinou u pohádky.:-)